Forum www.zwieeerzaki.fora.pl Strona Główna

Forum www.zwieeerzaki.fora.pl Strona Główna -> gryzonie -> Chomiki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Magda
Administrator



Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 169
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Pon 10:02, 14 Kwi 2008    Temat postu: Chomiki

Cechy charakterystyczne chomików
Budowa anatomiczna - znaki szczególne

ZĘBY
16 zębów. Rozstawienie: 2 siekacze, 6 trzonowców na dole i na górze. Całkowity brak kłów. Siekacze nie mają korzeni i dlatego stale rosną. Stale też ścierają się w trakcie jedzenia twardych pokarmów.

ŻOŁˇDEK
jest dwukomorowy, jak u wszystkich gryzoni. W przedniej komorze jedzenie zostaje przetrawione wstępnie. W komorze głównej następuję ostateczne strawienie pokarmu.

TOREBKI POLICZKOWE
pojemne torby ze skóry, które zaczynają się po obu stronach warg. Służą transportowi żywności, którą chomik spożywa w miejscu bezpiecznym, czyli w norze. Są tak duże, że wypełnione podwajają obwód głowy chomika. Chomik opróżnia je pocierając o nie przednimi łapami.
Budowa ciała

Ciało walcowate, ogon krótki. Przednie łapy są silne i służą do grzebania, wspinania się. Słabsze tylne łapy służą do odsuwania wygrzebanej ziemi do tyłu i jako podpora przy wspinaniu.
Narządy zmysłu

WZROK
oczy kuliste i wyłupiaste. Chomiki są dalekowzroczne i widzą niezbyt ostro. Rozstawienie oczu po bokach umożliwia spostrzeżenie niebezpieczeństwa ze wszystkich stron

SŁUCH
dobry, słyszy prawdopodobnie nawet dˇwięki w zakresie ultradˇwiękowym. Chomiki szybko uczą się rozróżniać głos opiekuna

DOTYK
w tym celu służą długie wąsy dotykowe po obu stronach pyszczka, które pomagają mu rozpoznawać otoczenie o zmierzchu i w ciemności

WĘCH
doskonały, rozpoznają otoczenie oraz opiekuna po zapachu

Zachowanie
Z natury samotniki, aktywne o zmierzchu i nocą.
Częste mycie się przednimi łapami, sluży pielęgnacji futerka, które chroni chomika przed utratą ciepła.
Chomikowanie ma na celu spożywanie pokarmu w bezpiecznym miejscu, z dala od wrogów. Pomaga również przetrwać zimę. Chomiki zapadają w przerywany sen zimowy, podczas którego żywią się zapasami zgromadzonymi w podziemnej norze.
W obliczu zagrożenia nadymają torby policzkowe i stają na dwóch łapach aby okazać się wiekszymi albo przewracają się na grzbiet i udają martwego.

Rozmnażanie
Chomiki są bardzo płodne. Dojrzałość płciową osiagają po 1 do 2 miesięcy. Ciąża trwa około 3 tyg. Ilość młodych w miocie wynosi od 4 do 12. Samica może wydać rocznie kilka miotów.
Liczebność chomików jest regulowana przez licznych wrogów naturalnych jak ptaki drapieżne, lisy, borsuki, koty, sowy.

Kupno i wybor chomika.
Nad czym należy się zastanowić przed kupnem chomika - 13 reguł:

1) Chomik jest zbyt mały, zbyt delikatny a jego ugryzienia są zdecydowanie niewystarczająco bolesne, aby nadawał się na "żywą zabawkę" dla dzieci, w wieku poniżej lat 9.

2) Zadaj sobie następnie pytanie czy dysponujesz dziennie conajmniej 1 do 2 godzin czasu, żeby się zająć chomikiem. Zastanów się też, czy jesteś w stanie podjąć się tego obowiązku przez najbliższe 2 - 3 lata.

3) Nigdy nie rób komuś z chomika, ani jakiegoś innego zwierzaka, prezentu. Zawsze najpierw zapytaj się przyszłego właściciela czy zechce przyjąć taki prezent. Schroniska dla zwierząt są przepełnione między innymi z powodu takich prezentów.

4) Chomik potrzebuje miejsca, gdzie w dzień może spokojnie spać a w nocy hałasować (chomiki są nocnymi markami).

5) Chomik musi mieć czystą klatkę, codziennie swierzy pokarm i wodę do picia - to wymaga trochę nakładu pracy.

6) Wprawdzie chomik nie musi być nieustannie głaskany, ale oswoi się tylko wtedy, gdy będziemy się nim codziennie zajmować.

7) Chomik wymaga w trakcie snu absolutnego spokoju - tylko wtedy osiągnie swoją przeciętną dlugość życia od 2 do 4 lat.

Cool W czasie urlopu trzeba mu zapewnić opiekę. Chomik może zostać sam 3 do 4 dni pod warunkiem, że zapewni mu się swieżą wodę, zapas ziaren i niepsujących się warzyw. W zimie trzeba mu zapewnić ciepły a w lecie chłodny kącik. UWAGA!!! W książce o chomikach autorstwa Beaty Kisiel podane jest, że chomik może zostać sam 2 tygodnie, co jest absolutną bzdurą i jest równoznaczne ze śmiercią chomika.

9) Chomiki lubią się poruszać i dlatego należy im zapewnić codzienny 1 godzinny (albo i dluższy) wybieg poza klatką. W trakcie tego wybiegu chomik musi być obserwowany, gdyż inaczej może zniknąć na zawsze lub coś może mu się przydażyć.

10) Może się zdażyć, że w trakcie wybiegu chomik nadgryzie przewody elekryczne (uwaga niebezpieczeństwo dla chomika), ubranie czy też inne przedmioty.

11) Chomik powinien mieć jak najwiekszą klatkę, żeby móc się w niej swobodnie poruszać.

12) Jeżeli ktoś już ma jakies zwierzę (np. kota), musi zastanowić, czy może zapewnić chomikowi bezpieczeństwo.

13) Przed kupnem trzeba koniecznie ustalić, czy ktoś z rodziny nie ma alergii na szerść chomika (konieczne jest przeprowadzenie specjalnych testów alergologicznych).
Zakup

Najlepiej kupić chomika w sklepie zoologicznym, zwracając uwagę na czystość sklepu i pomieszczeń ze zwierzętam oraz wygląd wybranego chomika.
Jak rozpoznać zdrowego chomika (patrz takze:historia zakupu chomiczki Miki):

*

lśniąca, sucha i niepozlepiana szerść;
*

sterczące uszy bez krost i strupów;
*

błyszczące, lekko wypukłe oczy;
*

nozdrza suche, bez śladów śluzu i wysięku;
*

brak ubytków w owłosieniu;
*

w okolicy odbytu szerść sucha, czysta i nieposklejana;
*

zwierze czujne, żywo reagujące na każdy gwałtowny ruch.

UWAGA !!! Nie kupuj zwierzaków na targach, placach i innych dziwnych miejscach. Zwierzęta tam sprzedawane, są zazwyczaj przez pseudo-hodowców, przetrzymujących je w bardzo złych warunkach. !!!
Po zakupie nie przestawiaj chomikowi zbyt raptownie pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i w pierwszym tygodniu po zakupie należy je dalej tak żywić.

Spostrzeżenie nadesłane przez Lukasza:

Niektórzy sprzedawcy ze sklepów zoologicznych kompletnie nie znają się na chomikach. W niektórych sklepach sprzedaje się chomiki syryjskie o dlugosci 5-6 cm. Pewnie sprzedawcy myślą, że skoro mają już sierść to są dorosłe. Takie chomiki czasem przeżywają, ale najczęściej zdychają. Najlepiej kupić chomika u dobrego hodowcy. Sprzedawcy często zalecają trzymać dwa chomiki w dość małych klatkach. Wiadomo jak to się może skończyć.
Jeszcze jedno ostrzeżenie przez radami sprzedawców:

Niektórzy sprzedawcy ze sklepów zoologicznych radzą nie dawać chomikowi na początku nic do picia. Takie postepowanie doprowadza do odwodnienia i śmierci chomika !!!
Transport

Najprostszym srodkiem transportu jest duże tekturowe pudełko z dziurkami wentylacyjnymi. W trakcie przewozu chomik będzie próbował za wszelka cenę wydostać się na wolność , więc pudełko trzeba mieć stale na uwadze. Chomik bez problemu jest w stanie wygryzć w nim dziurę.
W sprzedaży występują też specjalne, niedrogie plastikowe transporterki z drzwiczkami (patrz zdjęcie poniżej), które są bardzo wygodne w użyciu, i chyba najlepiej ich właśnie używać. W trakcie transportu, nie należy brać chomika na ręce, bo może uciec

Oswajanie
Na czym polega przyzwyczajanie:

Chomik musi się przyzwyczaić do zapachu ludzkiej ręki. Dlatego duża rolę w oswajaniu chomika odgrywa zapach rak. Są zapachy, których chomiki nie lubią, jak np niektórych kosmetyków, kremów do rąk, wód toaletowych, perfum, itp. Najbardziej przeszkadza chomikowi zapach innego zwierzęcia. Gdy przynosimy jedzenie, w jego świadomości powstaje kombinacja - zapach pokarmu i obcego zwierzęcia - co znaczy, że pojawił się intruz, który chciałby sprytnie go "podejść". Chomik może być wtedy agresywny. Nie zapominajmy też zawsze umyć rąk przed kontaktem z chomikiem . Choć młode chomiki od początku są przyzwyczajone do zapachu ludzi, którzy opiekują się nimi i ich matką, mimo to trzeba się mieć na baczności. Ich zęby są jak szpileczki - szczególnie jeżeli się je przestraszy lub nieoczekiwanie wezmie do ręki. Na początku przy oczyszczaniu klatki mogą być pomocne stare skórzane rękawice.
Jak przyzwyczaić do ręki:

Najlepiej zacząć go przyzwyczajać chomika do siebie wieczorem, kiedy jest wyspany i w dobrej formie (patrz też historia oswajania chomika Teddy). Należy to czynić stale o tej samej porze, wtedy chomik przyzwyczai się najszybciej. Zaczynamy od tego, ze podajemy mu jakiś przysmak (np kawalek orzecha włoskiego lub jabłka). Kiedy chomik zabierze się do jedzenia, wciaż trzymamy przysmak miedzy palcami. Po kilku razach możemy w trakcie jedzenia, pogłaskać bardzo delikatnie palcami drugiej reki chomika po bokach.
Jeżeli chomik się juz przyzwyczaił i nie ucieka, można spróbować go podnieść. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy chomik sam wyjdzie z klatki. Najłatwiej to wykonać otaczając powoli i delikatnie chomika obydwoma dłońmi, tworząc z nich coś w rodzaju gniazda. W początkowym okresie lepiej nie podnosić chomika za wysoko, bo może się wyślignąć i spaść na twarde podloze, co w najgorszym wypadku może się zakonczyć złamaniem kregosłupa lub kończyn.
Chomiki, które jescze nie są przyzwyczajone do ręki można podnosić w tekturowych pudełkach. Ważne jest aby przy owajaniu chomika nasze zachowanie było spokojne, bez gwałtownych ruchów i głośnych dˇwiękow. Należy też unikać wszelkiego rodzaju przemocy, jeżeli chomik nie ma ochoty na kontakt należy go zostawić w spokoju. Najłatwiej oswoić oczywiście jest najmłodsze chomiki.

Różnice w przyzywczajniu:

Osoby obce powinny szczególnie uważać, biorąc chomika na ręce. Miałam chomika, który był przyzwyczajony do mnie, ale gryzł, osoby mu nieznane.
Duża ostrożność wymagane jest także w kontaktach z ciężarną lub karmiącą samicą
Nie każdy chomik oswaja się szybko. Zwłaszcza dorosłe chomiki, nabyte " z drugiej reki " często mają już nieprzyjemne doświadczenia z ludzmi. Potrzebna jest wtedy większa cierpliwość i wyrozumiałość. Spokojne zwierzęta szybciej się oswajają niż pełne temperamentu. Utrzymuje się opinia, że nie sposób oswoić dorosłego chomika i z tego powodu rzadko kto takie zwierzęta kupuje. Skazane sa tym samym na smutny żywot w sklepie. Opinia ta jest oczywiście krzywdząca dla chomików. Bez wzgledu na wiek można je oswoić pod warunkiem, że postepuje się z nimi właściwie. Przy starszych osobnikach należy zachować jeszcze więcej uwagi, ostrożności i cierpliwości.
Pamiętaj: Chomik to zwierzak, któremu bardzo łatwo zrobić jakąś krzywdę, toteż każde branie go na ręce musi odbywać się ze szczególną ostrożnością.

Jak odróżnić samicę od samca?

Samiec chomika syryjskiego i chinskiego ma po obu stronach odbytu wyraˇnie widoczne jąderka (widoczne na zdjęciu). Poza tym u samca odstęp miedzy otworami odbytowym i płciowo/moczowym na brzuchu jest znacznie większy niż u samicy. U chomików dżungarskich rozróżnienie płci jest trudniejsze. Samiec dżungarka ma między odbytem a otworem płciowym kilka sterczących włosków (zobacz też zdjęcia samca dżungarka w rubryce faq)- samica jest tam nieowłosiona. U samicy dżungarków można w bardzo dobrym świetle zaobserwować niebieskawe obramowanie wokół pochwy. Gruczoł zapachowy na brzuchu u samców dżungarka jest nieowłosiony i wydziela brunatną wydzielinę zabarwiając brzuch.
Niewyszkolonym trudno jest odróżnić obydwie płci i dlatego łatwo można się stać hodowcą wbrew woli, jeżeli trzyma się chomiki parami. Chomiki rozmnażają się bardzo szybko. Samice osiagają dojrzałość płciową w 5. lub 6. tygodniu życia. Ruja wystepuje w odstepach 5 do 6 dni . Ciąża u chomików syryjskich trwa 16-22 dni u karłowatych 19-22 dni. Przeciętny rzut u chomików syryjskich to 6 do 12 młodych, natomiast u chomików karłowatych 5 do 6. Młode po 3 tyg. osiągają samodzielność. W tym układzie para chomikow może w ciągu roku doczekać się wielotysięcznego potomstwa.
Przed rozpoczęciem hodowli chomików trzeba przede wszystkim zatroszczyć się o to co zrobić z dorosłym potomstwem.

Ja sama stałam się opiekunką 3 chomików na raz, bo posłuchałam apelu ze schroniska dla zwierząt, do którego na raz trafiła setka chomików dżungarskich i wzięłam 2 dżungarki do siebie. Ta setka znalazła się tam, bo ktoś trzymał chomiki razem i w krótkim czasie dorobiły się one tak licznego potomstwa. U mnie każdy chomik mial własną klatkę i indywidualny czas wybiegu.
Jeżeli decydujemy się na hodowle

Samice są gotowe do pokrycia co 5 do 6 dni. Jeżeli nie są w rui, to gryzą poprostu samca. W takim wypadku, trzeba samca jak najszybciej usunąć z klatki. Najkorzystniej jest umieścić samicę w klatce samca. Wtedy samica będzie mniej agresywna. Najkorzystniejsza pora to wieczor, między 20 a 23 godz. Samiec rozpoznaje szybko po zapachu, czy samica jest w odpowiednim nastroju. Gdy poczuje gotowość samicy, zaczyna lizac ją po głowie i uszach i potrącać nosem. Gdy samica stanie z wygiętym grzbietem i podniesionym zadkiem samiec może się zabrać do dzieła. Kopulacja jest powtarzana kilkakrotnie. Po pewnym czasie samica ma dosyć i wtedy zaczyna być agresywna wobec samca wówczas koniecznie trzeba chomiki rozłączyć. Gdy kopulacja została uwienczona sukcesem, zachowanie samicy wkrótce się zmienia. Zaczyna chomikować więcej niż zwykle i zbierać materiał na gniazdo.

W trakcie ciąży należy samicy:

*

zapewnić materiał do budowy gniazda
*

obchodzić się z nią szczególnie uważnie i łagodnie
*

nie dopuszczać do niej żadnych obcych osób
*

zapewnić spokój i ciszę
*

podawać pokarm bogaty w witaminy i białko
*

na 2 dni przed porodem zmienić wysciołkę a potem zostawić zwierzę w zupełnym spokoju tylko podawać pokarm

Poród

W czasie porodu należy nadal zostawić samicę w zupełnym spokoju i nie zaglądać do klatki. Jeżeli samica nie będzie miała spokoju może się zdażyć, ze zje młode. Kanibalizm może mieć rownież inne przyczyny: za dużo porodów (max 6 na jedną samicę) Za krótka przerwa pomiędzy porodami (minimum 6 tygodni). Niedobór białka w czasie ciąży lub za młoda samica. Także nieżywe i bardzo słabe młode zostają zjedzone.
Czasami poród mimo objawów ciąży nie występuje albo ilość urodzonych młodych i objętość ciała samicy wskazują na to, że część młodych pozostała w macicy. Należy udać się jak najszybciej do weterynarza, żeby zrobił cesarskie cięcie. W przeciwnym wypadku płody zgniją w macicy i chomiczka umrze wskutek ogólnego zakażenia organizmu.
Wychowanie młodych

Codziennie wieczorem powinno się przeprowadzać kontrolę gniazda by ewentualnie usunąć nieżywe malenstwa, jeżeli zachodzi tego potrzeba. W żadnym wypadku nie robić tego w obecnośći samicy i nie ręką. Samicę wywabić smakołykiem, a usunięcie przeprowadzić jakimś przedmiotem pochodzącym z klatki np. kawałkiem czystego , wygotowanego i osuszonego, patyka, służącego chomikom do zabawy. Malenstwa są gołe i slepe i całkowicie zdane na opiekę matki, która je karmi, myje i zanosi z powrotem do gniazda, jeżeli wypadną. Po 5 dniach młode zaczynają jeść pokarm inny niż mleko matki, i pokrywają się lekkim puszkiem. Po 10 dniach otwierają im się oczy. Po 14 dniach podejmują pierwsze wyprawy poza gniazdo. Po 21 dniach mlode stają się całkowicie samodzielne. W tym okresie trzeba szczególnie dobrze zabezpieczyć klatkę przed ucieczką młodych chomików. Odległość między prętami klatki nie powinna wynosić więcej niż 0,5 cm, a wszelkie szpary miedzy dzwiczkami i w rogach klatki należy uszczelnić dodatkowo drutem Nie należy ich jednak za wcześnie oddzielać od matki bo mogą zachorować na chorobę mokrego ogona. Najwcześniej w wieku 6 tyg. można je oddać nowym opiekunom.

Choroby chomika

Oto najczęściej spotykane objawy chorób (objawy, przyczyny i leczenie znajdziesz w tabelce poniżej):
Mokra okolica odbytu jest objawem silnej biegunki albo choroby mokrego ogona.
Częste drapanie, kichanie, krwawienie z nosa może być objawem alergii na ściółkę.
Kichanie i wydzielina z nosa - są przeważnie objawem przeziębienia. Uwaga, chomik może się zarazić przeziębieniem od człowieka.
Najpierw wielogodzinne mróżenie oczu, pózniej sklejanie się powiek, łzawienie, zaczerwienie oka, wydzielina ropna - wskazują na infekcję oka, nie leczona szybko antybiotykami infekcja oka przerzuca się na cały oczodół, a pózniej do mózgu. Konieczne jest zakraplanie do oczu 3-4 razy dziennie kropli o nazwie Gentamicin (0,3%, na receptę).
Ciężki oddech, odgłosy gwizdania, "pukania" przy oddychaniu wskazują na zapalenie płuc lub górnych dróg oddechowych.
Brak apetytu może między innymi wskazywać na przerost zębów. Jedynym ratunkiem jest ich przycięcie przez weterynarza.
Nowotwor: zewnętrzny, np rak piersi, może zostać zoperowany pod narkozą przez weterynarza.
Jeżeli chomik kuleje, ciągnie za sobą jedną nogę jest to prawdopodobnie złamanie. Należy mu ograniczyć ruch (wyjąc karuzelkę i drabinki) przez najbliższe 3 tyg. Mój chomik złamał sobie nogę na metalowej, wolnostojącej karuzelce. Takie karuzelki są bardzo niebezbieczne, bo mogą odciąć konczynę.
Latem, w czasie upałów, chomik leżący płasko, bezwładnie na podłodze klatki cierpi najprawdopodobniej na przegrzanie występujące często u starych chomikow. Pomagają na to infuzje pływu fizjologicznego (zastrzyki podskórne) przeprowadzone przez weterynarza.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Magda dnia Pon 10:29, 14 Kwi 2008, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pati:)
Chomik



Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 76
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Pon 10:11, 14 Kwi 2008    Temat postu:

xD duo tego mądre !! xD
napisałaś xD :
Latem, w czasie upałów, chomik leżący płasko, bezwładnie na podłodze klatki cierpi najprawdopodobniej na przegrzanie występujące często u starych chomikow. Pomagają na to infuzje pływu fizjologicznego (zastrzyki podskórne) przeprowadzone przez weterynarza.

*****************************************************************
tego nie wiedziałam xD


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
agatella32
Administrator



Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 189
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Pon 10:18, 14 Kwi 2008    Temat postu:

chomiki sa slodkie ! Very Happy
juz wszystko wypisalyscie too nie trzeba sie dopisywac xD


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Magda
Administrator



Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 169
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Pon 10:35, 14 Kwi 2008    Temat postu:

Jeszcze tego jest duzo ! potem wkleje Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
agatella32
Administrator



Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 189
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Pon 11:33, 14 Kwi 2008    Temat postu:

jaa jeszcze wklejeee zdjecia ale cos sie popsuloo ze nie moge wklejac bo cos tam ale jutro albo dzisiaj wieczorem wkleje

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Magda
Administrator



Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 169
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Wto 9:55, 15 Kwi 2008    Temat postu:

RESZTA O CHOMIKU Very Happy


UWAGA !!!!! Niektóre leki mogą być dla chomika niebezpieczne, zobacz ich spis

Gdy zauważymy u chomika jeden lub kilka jednocześnie z następujących objawów, to powinniśmy udać się jak najszybciej po poradę do lekarza weterynarii:

* Apatyczne zachowanie
* Lyse pola w szerści
* Chudnięcie
* Biegunka
* Kichanie, Charczenie
* Ciężki oddech, odgłosy gwizdania lub jakby "pukania" przy oddychaniu
* Brak apetytu
* Krwawienie, zaschnięte rany
* Kuśtykanie, ciągnięcie jednej nogi za sobą
* Unikanie swiatła
* Stałe drapanie, zaczerwienienie skóry

Nie próbuj leczyć chomika samemu!!! Każda zlekceważona przez nas choroba, może okazać się niebezpieczna dla życia chomika.

Przyczyną choroby u chomika moga być:

* Zepsute lub jednostajne jedzenie
* Przeciąg
* Szybka zmiana temperatur
* Za niska lub za wysoka wilgotność powietrza
* Mokra wyściółka
* Brak higieny w klatce
* Za wysoka lub za niska tempertura
* Brak możliwości do ścierania zebów i pazurków
* Inne zwierzęta
* Budzenie podczas snu

Mieszkanie chomika
Miejsce na klatkę

W pokoju, gdzie zamierzamy umieścić klatkę ze zwierzętami, powinna być temperatura od 20 do 22 °C (poniżej 10°C chomiki zapadają w sen zimowy, podczas którego trudno odróżnić czy chomik żyje czy jest nieżywy), oraz wilgotność ok. 40 do 50 %. W zasięgu klatki nie powinny być ani zasłony ani firanki, bo chomik chętnie się nimi posłuży jako materiałem na budowę gniazda.
Dobrze jest klatkę umieścić na niewielkim podwyższeniu, (z powodu zagrożenia upadkiem należy wtedy zawsze zamykać drzwiczki klatki), ponieważ chomiki gwałtownie reagują na niebezpieczeństwo z góry, choćby na ręke opiekuna.

Klatka nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym lub w narażonym na przeciągi
(nie może stać w pobliżu funkcjonującego grzejnika, ani stale otwartego okna oraz drzwi).

Musisz pamiętać, że nagłe zmiany temperatury lub przeciągi mogą spowodować chorobę (np. zapalenie płuc) lub być przyczyną zgonu zwierzęcia.
Gryzonie bardzo ciężko znoszą temperaturę powyżej 30 °C. Najlepiej, gdy umieścimy ją w najciemniejszym miejscu pokoju. W miejscu, gdzie zwierzę będzie miało zapewniony spokój i właściwe warunki.
Katka powinna znajdować się z dala od odbiorników radiowych i telewizorów, a najlepiej w innym pokoju, ponieważ chomiki jak wszystkie małe ssaki są wrażliwe na głośne dzwięki.
Klatka

Klatka: metalowa z plastikową kuwetą, wymiary: 70 cm * 36 cm* 37cm (dł * szer * wys), z otwieranymi drzwiczkami. Kraty powinny być pionowe w odstępach od 1 cm (dla dżungarków) do 1,3 cm (dla chomików syryjskich), podłoga plastikowa o wysokości 7 cm. Niektóre klatki mają możliwość odczepienia podłogi od reszty i swobodnego wyczyszczenia jej. Te klatki choć łatwe do wyczyszczenia pozbawiają chomika możliwości swobodnego grzebania w ściółce, czyli jednego z ulubionych zajęć. Im większa klatka tym, lepiej, chomiki będą mogły bez problemów biegać i wspinać się.
wzorowa klata Wiele różnorodnych klatek znaleˇć możemy, w każdym porządnym sklepie zoologicznym. Są to klatki przeznaczone specjalnie dla wybranego typu gryzoni, wykonane z materiałów nieszkodliwych dla zwierząt i uniemożliwiających zwierzętom ich przegryzienie i ucieczkę. Wyposażone są one zwykle z różne drabinki i urządzenia umożliwiające chomikom świetną zabawę. Boki klatki powinny być wykonane z ocynkowanej siatki lub metalowych prętów, bądˇ też blachy.W sklepach spotyka się klatki z metalowych prętów pokrytych tworzywem sztucznym lub pomalowanych specjalną nieszkodliwą farbą i są one naprawdę dobre.

Zwrócić uwagę należy na wielkość szpar pomiędzy prętami, gdy są za duże chomiki mogą uciekać. Dla chomików dżungarskich odstępy nie powinny być większe niż 1 cm. Dżungarki można też umieścić w dużym terarrium z podłogą o wymiarach conajmniej 80 cm na 40cm (w mniejszych terrariach jest za mała cyrkulacja powietrza, co może powodować zły nastrój lub choroby chomika). Terrarium nadaje się wylacznie dla chomików karłowatych np. dżungarków, natomiast dla chomika syryjskiego ze względu na jego zamiłowanie do wspinania i większe zużycie powietrza nie jest polecane. Chomiki syryjskie trzymane w terrarium chorują i zyją krótko. Ponieważ w terarrium nie ma krat, po których chomik mógłby się wspinać, należy mu zapewnić inne możliwosci do wspinania i zabawy. Stare terraria i akwaria się nie nadają, ponieważ szyby były w nich sklejane kitem, który zawiera ołów, powodujący zatrucie chomika. Terrarium należy przykryć odpowiednia siatką, aby zwierzę się nie wydostało na zewnątrz.

Domek dla chomika

Wszystkie chomiki na wolności wykopują podziemne korytarze i nory przeznaczone na spanie i magazynowanie pokarmu. Również mieszkając w klatce lub w terrarium potrzebują ustronnego miejsca, w którym będą podczas snu czuć się bezpiecznie . W sklepach zoologicznych oferowane są domki - legowiska. W plastykowych cyrkulacja powietrza jest nieodpowiednia , co wcześniej czy pózniej znajdzie odbicie w stanie zdrowia lokatora. Jedynie w plastykowych domkach majacych 3 otwory cyrkulacja powietrza jest dostatecznie zapewniona. Zaletą takich domkow jest ich łatwe czyszczenie. Wadą jest to, że chomik z pewnością spróbuje nadgryzć swój domek, a wiadomo, że tworzywo sztuczne może mu zaszkodzić. Znacznie lepsze są domki drewniane, choć niestety droższe Często okazuje się, że po kupieniu domek jest za mały dla chomika. Domek musi być na tyle duży, żeby chomik mógł znalezć tam miejsce na gniazdo i na spiżarnie w której będzie przechowywał jedzenie . W przypadku chomików syryjskich najlepiej sprawdzają się budki lęgowe przeznaczone dla papużek falistych. Są wystarczająco duże i mają istotną zaletę - unoszony daszek , dzięki któremu mamy możliwość kontrolowania zapasów chomika. Na domku - budce można postawić naczynko na pokarm - nie będzie zanieczyszczane ściółką.

Ściółka dla chomika:

Najlepsza ściółka, to suszone pokruszone kaczany kukurydzy(do kupienia w sklepie zoologicznym), pokrywająca 3-4 centymetrową warstwą dno klatki.
Ten rodzaj ściółki znakomicie wchłania wilgoć i zapachy.
Można też używać specjalnych trocin (do nabycia w sklepach zoologicznych).
Nie należy w żadnym wypadku sypać:
- brudnego piasku ani ziemi
- wysypki dla kotów (ziarna są za ostre i ranią małe, wrażliwe łapki chomika).
Jeżeli daje się piasek, powinien być to specjalny piasek dla gryzoni i dawać go należy do specjalnego plastikowego pojemnika, a nie rozsypywać po kuwecie. Piasku nie należy dawać stale, tylko sporadycznie, do zabawy.

UWAGA !!! Wiórki mogą wywoływać alergię. Bardzo dobry artykół o szkodliwości wiórek sosnowych znajduje się na stronie o szynszylach: [link widoczny dla zalogowanych] .
Poza tym trociny kiepskiej jakości mogą być zródłem zakażenia pierwotniakami wywołującymi koksyliozę (patrz: historia chorego chomika LaTeXa)

Do klatki należy dać zwierzętom także materiał na budowę gniazda
lub legowiska, może to być specjalna wata dla chomików( do nabycia w sklepach zoologicznych), lignina, szmatki lub pocięty papier (niedrukowany, niechlorowany).

UWAGA !!! Nie należy wkładać do klatki zwykłej waty, ponieważ jej cienkie
włókna mogą owijać się wokół kończyn zwierząt, zaciskać i powodować
niedokrwienie, efektem czego może być ich obumieranie.

ściółka z kaczanów kukurydzy

specjalna wata dla chomików

ściółka z wiórków dla gryzoni

specjalny piasek dla gryzoni

Porządki w klatce

Chomiki są z natury bardzo czyste, wiele czasu spędzają na myciu się i pielęgnacji własnej szerści. Czują się dobrze jedynie w czystej klatce. Chomiki są dla czlowieka bez zapachu, ale brudna klatka może pachnieć nieprzyjemnie.

Czyszczenie klatki i jego częstotliwość:

codziennie
zmienić wyściółkę w kącie, gdzie chomik się załatwia

raz na tydzień
plastikową kuwetę, domek i całe wyposażenie klatki umyć gorącą wodą

2 razy w tygodniu
zmienić całą wyściółkę (pozostawiając część zapasów chomikowi)

2 razy w miesiącu
wymienić materiał do budowy gniazda

raz w miesiącu
myć całą klatkę gorącą wodą, nie używać przy tym żadnych chemicznych środków czyszczących

Gorąca woda całkowicie wystarczy z reguły do mycia klatki i przedmiotów się w niej znajdujących. Jedynie gdy chomik jest chory lub ma biegunkę należy zdezynfekować klatkę. W tym celu należy użyć dostępny w handlu zoologicznym środek do dezyfekcji dla małych zwierząt i stosować się dokładnie do dozowania. Po umyciu środkiem dezynfekującym wszystko dokładnie wypłukać gorącą wodą.

Karmnik dla chomika

Najprostszy karmnik to zwykła miseczka (szklana lub ceramiczna),
ustawiona wewnątrz klatki. Musimy pamiętać tylko, aby nie była ona wykonane
ze zbyt cienkiego materiału, który chomik mógłby nadgryˇć. Oprócz tego
musimy pamiętać o okresowym dokładnym wyczyszczeniu takiego karmnika.
Zazwyczaj chomik przenosi pokarm natychmiast do swojej w spiżarni, którą zakłada w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba codziennie kontrolować (najlepiej w czasie wybiegu chomika) i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy.

Poidełko

Jest to niezbędny element każdej klatki. Chociaż chomiki syryjskie są mieszkańcami stepu, i na wolności część płynów pobierają w pokarmie, w niewoli trzeba im codziennie dostarczyć swieżej wody. W sprzedaży są specjalne poidełka automatyczne dla chomików, z plastiku lub szklane (polecam plastikowe, gdyż szklane często się biją), zakonczone metalową, zgietą rurką. Na końcu rurki znajduje się kulka zapobiegająca wylewaniu się płynu i reguląjaca jego przepływ podczas picia. Pojemnik zawiesza się w klatce.
Uwaga: Woda do picia, powinna byc przegotowana i ochłodzona. Należy ją codziennie zmieniać.

Co zjada chomik?
Ogólne zasady karmienia chomika:

Postawą dobrego żywienia jest właściwa ilość i jakość pokarmu, nie może być on: spleśniały, zjełczały, sfermentowany, zanieczyszczony odchodami zwierząt, robakami lub nasionami trujących ziół. Nie mogą to być też odpadki z naszego obiadu.


Chomik jest zwierzęciem wszystkożernym. Powinien dostawać przede wszystkim pokarm roślinny z niewielkim dodatkiem produktów pochodzenia zwierzęcego. Podstawowym daniem chomika są ziarna. Najbardziej smakują mu ziarna pszenicy, żyta, owsa i prosa. Gotowe mieszanki ziaren sprzedawane w sklepach zoologicznych mają skład dobrany do potrzeb chomika i są godne polecenia, tym bardziej, że wzbogacone bywają w potrzebne witaminy, przede wszystkim w witaminę D i E. Zwracamy jednak zawsze uwagę na datę produkcji mieszanki, a jeżeli daty nie ma na opakowaniu, lepiej go nie kupować.
Chomiki zbierają pożywienie najpierw w torebki, znajdujące się po obu stronach pyszczka, a potem w spiżarni, którą zakładają w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba codziennie kontrolować i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy. Nie opróżniać całej spiżarni na raz, żeby nie wzbudzić w chomiku uczucia zagrożenia. Chomik musi mieć twarde pokarmy do gryzienia, żeby sobie scierać zęby, które niesustannie rosną. W sklepach zologicznych można dostać specjalne kolby, nadziane ziarnami, które świetnie nadają się do tego celu. Poza ziarnem chomikowi niezbędne są warzywa i owoce w stanie surowym. Bezpośrednio po zakupie nie przestawiaj chomikowi zbyt raptownie pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i w pierwszym tygodniu po zakupie należy je dalej tak żywić.

Chomika można karmić:

gotowymi mieszankami ziaren, które kupuje się w sklepach zoologicznych

orzechami: włoskimi, laskowymi, ziemnymi

ziarnami pszenicy, owsa, kukurydzy

nasionami słonecznika, lnu

płatkami owsianym

surowymi warzywami takimi jak: marchewka, pomidory, ogórki, selery, cukini

surowymi owocami takimi jak jabłka, gruszki, banany, arbuzy, melony i w niewielkich ilościach truskawki, maliny, wiśnie, czereśnie

pokarmem białkowym, takim jak mączniakami (robaki stosowane jako przynęta na ryby, do kupienia w sklepach zoologicznych)

serem żółtym, małymi ilościami twarogu, białego sera i śmietany

chomika nie należy żywić:
sałatą, gdyż zawiera ona obecnie taką ilość nitratów i pestycydów, że może się okazać szkodliwa dla chomika,
surowymi ziemniakami, cebulą, kapustą, fasolą, owocami cytrusowymi i kiwi
oraz wszelkimi resztkami ze stołu czy słodyczami,
NIE NALEZY PODAWAC CHOMIKOM MIGDALÓW NIE OBRANYCH ZE SKÓRY. SA SMIERTELNE.

*

Codziennie należy dostarczyc świeżej (najlepiej przegotownej i ochłodzonej lub mineralnej niegazowanej) wody do picia.
*

Dodatkowo można podawć chomikowi witaminy, które można nabyć u weterynarza lub w sklepie zoologicznym.

Pożywienie chomika powinno być urozmaicone i świeże. Warzywa i owoce należy umyć przed podaniem ich chomikowi i osuszyć. Podawać małe porcje, o temperaturze pokojowej.
Przykładowy jadłospis chomika:

codziennie


2 łyżeczki mieszanki z ziaren, odrobinę warzyw i owoców

2 mączniaki lub kawałek sera, świeża woda

co 2 lub 3 dni


łyżeczka jogurtu lub twarogu

raz na tydzień


odrobina psiego ciastka, kolba z ziarnem lub coś innego do ścierania zębów
Pokarm dla ciężarnych i karmiących samic:

Samice spodziewające się potomstwa i te karmiące powinny otrzymywać o 1/3 więcej pożywienia. Pokarm powinien być wzbogacony w większe ilości białka , fosforu i wapnia. Podajemy więc więcej białego sera, mleka w proszku lub świeżego oraz larwy mieczaków.

Zabawy i zabawki dla chomików:

Wybieg:

Głównym zajęciem chomików żyjących na wolności jest zbieranie i magazynowanie zapasów. Chomik żyjacy w niewoli ma zapewnioną codzienną rację pokarmu, zatem odpada mu główne zajęcie. Jeżeli nie ma okazji do wybiegu i wspinania się, prowadzi żywot bardzo jednostajny. Datego chomikowi należy zapewnić rozrywkę w postaci coraz to nowych możliwości do wspinania i akrobacji w klatce oraz codziennego wybiegu po mieszkaniu. Podczas wybiegu po mieszkaniu trzeba uważać, żeby chomik nie zniknął w jakiejś szparze między meblami, z ktorej nie można go by było wydostać, nie został przytrzaśnięty przez drzwi lub szuflady lub porażony prądem elektrycznym. (np. przy przegryzieniu kabla). Jeżeli mimo wszystko chomik ukryje się w jakimś zakamarku w trakcie wybiegu, nalepiej go znowu z tamtąd wywabić zostawiając otwarte drzwi klatki i drogę do klatki zaznaczyć rozsypanymi nasionami slonecznika, lub jakimś innym przysmakiem.

Mowa chomika
wymowny pyszczek

Mowa gestów i ciała

*

Chomik chudnie i jest otępiały - znaczy: jestem chory lub stary
*

Kładzie się na grzbiet i pokazuje zęby - boję się, muszę się bronić
*

Ucieka w trakcie głaskania - mam dosyć.
*

Zbiera materiał na gniazdo - bedę miała młode, proszę mnie zostawić w spokoju
*

Ziewa - jestem śpiący i czuję się biezpieczny
*

Myje się, zbiera jedzenie, wykonuje akrobacje - czuję się dobrze
*

Jest zdenerwowany - nie mogę spać, za dużo jestem noszony i głaskany
*

Staje na 2 łapkach - odkryłem coś ciekawego
*

Jest zoobojętniały na otoczenie, otępiały - jest mi nudno, potrzebuję rozrywki
*

Drapie się intensywnie - mam infekcję skórną lub alergię
*

Bezskutecznie próbuje opróżnić torebkę - moja torebka jest zapchana
*

Ma łzawiące lub sklejone oko lub oczy - mam infekcję oka
*

Kicha - mam alergię lub jestem przeziębiony
*

Czołganie się po ziemi - niepewność w nieznanym terenie
*

Podnoszenie obu przednich łapek - ruch obronny samca atakowanego przez samicę
*

Uszy skierowane do tyłu - zmęczenie, niepewność, strach, zły humor, agresja
*

Chód na sztywnych łapach z ogonkiem wzniesionym stromo w górę -strach, gest poddawania się młodych chomików, zwierzętom starszym lub silniejszym

Spis polecanych weterynarzy
Wyszukiwarka lecznic weterynaryjnych:

Wyszukiwarka lecznic weterynaryjnych na terenie całej Polski, w okienku "Gdzie szukasz" podaj swoje miasto:
[link widoczny dla zalogowanych]
Bielsko-Biała:

KLINIKA WETERYNARYJNA "BADA" lek. wet. Isaac Bada i lek.wet. Dorota Niedziela ul. Dojazdowa 7(boczna od ul. Górskiej), Straconka, Bielsko-Biała tel. (033)827 65 57 kom. 0602502745

Beskidzka Lecznica Weterynaryjna, lek. wet. Mirosława Szamborska ul. Szarotki 16, Bielsko-Biała, tel (33) 829 64 00, 829 64 01, tel. interwencyjny: 0502 231 609
Bojanowo:

Lecznica dla zwierząt, Dr.wet. , ul. M.Kopernika w Bojanowie, email: [link widoczny dla zalogowanych]
Dąbrowa Górnicza:

Klinika Małych Zwierząt, Dr. Molicki, ul. Majakowskiego 27 (patrz historia bieguki u lori)
Gdańsk:

80-041 Gdańsk, ul.Krzemowa 8 a
Gdynia:

Dr wet. Paweł Benkowski (patrz historia chomiczki Bogusi) oraz Dr. Jarosław Hajdo, Tel. 622-21-48, ul.STRYJSKA 25, 81-506 Gdynia
Giżycko:

Lek. wet. Nowińska Joanna, ul. Warszawska 20, 11-500 Giżycko.


Prywatna Klinkia dla Zwierząt, ul. Wilanowska 26, 11-500 Giżycko
Głogów:

Lecznica ORBIVET, Dr wet. Dariusz Buksa (doskonały lekarz, pomógł mi w redagowaniu stron o chorobach), Tel. 076 8 35 11 46, Email: [link widoczny dla zalogowanych]
Strona internetowa lecznicy Orbivet: [link widoczny dla zalogowanych]
Inowrocław:

Dogwet
Inowrocław ul. Wojska Polskiego 17
Katowice:

Klinika Małych Zwierząt, Dr. Gawin, Katowice, ul. Brynowska 25
(patrz Opis objawów i leczenia nużycy, nadesłany przez atrolek)
Kraków:

Lecznica dla zwierząt, ul.Karmelicka32, dwie lekarki, młode i bardzo ciepłe

Lecznica dla zwierząt, ul. Meissnera 30, Kraków (tel. 411 55 25) lek. wet. Anita Henryka Zielonka (tel. 509 753 938) lek. wet. Zdzisław Doniec (tel. 0 607 610 748) (patrz Opis objawów i leczenia przeziębienia u Marysi, ostani weterynarz)

Sklep i lecznica dla zwierząt, Kraków, ulica Marszalka Piłsudskiego 30 (patrz historia o dżungarku Kaziku)
Lublin:

Przychodnia dla małych zwierząt, ul.Braci Wieniawskich 5

Dr Dorota Różańska, Akademia Rolnicza w Lublinie, Katedra i Klinika Chirurgii Małych Zwierząt ul. Głęboka 30, 20-612 Lublin, tel. 445-61-93
Osielsko:

Klinika Weterynaryjna dr Jacek Lysiński, 38-300 Osielsko, ul.Motorowa 22 (w budynku hali handlowej) (patrz historia chomiczki Miki)
Opole:

Klinika Małych Zwierząt, dr Firlik, Opole, ul.Poznańska 2, Tel 455 41 77
Poznań:

Poznań, ul. Zwierzyniecka 41, tel. (0 1033 61) 8 473 247

Klinika Weterynaryjna dr Grzegorza Wąsiatycza 61-689 Poznań, ul. Księcia Mieszka I 18 tel. +48 61 8230997, +48 61 8267183 (patrz historia leczenia martwicy u Jumpera)
Rzeszów:

Lecznica "MED-WET" Rzeszów, ul. Osmeckiego 8 tel. 0607 36 17 34

lek. wet.: Rzeszów ul. Sobótki 2, lek.wet. Anna Rogowska tel.(017)8539145 tel.kom.600230102.
Szczecin:

lek. wet.: Jacek Kostka, Szczecin, al. Wojska Polskiego 244, tel.(091)4876 434

lek. wet.: Jacek Ostaszewski, Szczecin, ul. Fioletowa 43, tel. 501 306 981
Swinoujście:

Gabinet Weterynaryjny "BROSVET", ul. 11 Listopada 10a, Swinoujście,
tel. (91) 3217060,
lek.wet. Maciej Kolanek tel.kom. 600071386,
lek.wet. Jakub Kolanek tel.kom. 605546696,
lek.wet. Alina Grzymalska tel.kom. 691893936
email: [link widoczny dla zalogowanych], [link widoczny dla zalogowanych]
Tarnów:

Klinika dla Zwierząt, lek. wet. J.Jakubek, lek.wet. M.Kajpus, ul.Asnyka 8, 33-100 Tarnów, czynne: pon-pt 8-20, sob. 8-12, niedziele i święta 8-9, (patrz Opis objawów i leczenia ropnia nadesłany przez Konrada)
Toruń:

Klinika weterynaryjna dr Angelika Kaczmarek tel. 0-(prefix)52-32-21-896 ul. Marulewska 10 (obok supermarketu GEANT) 87-100 Toruń (patrz historia o chomiczce Jenny)
Warszawa:

Klinika dla Zwierząt
Warszawa-Mokotów, ul. Wołowska 52,Tel. 844 17 93
lub
Warszawa-Bemowo, DR TOMASZ SEWERYN, ul. Lencewicza 2A (doskonały lekarz, patrz historia o chomiczce Misi) , Tel. 638 26 11

dr Milena Wojtys-Gajda
[link widoczny dla zalogowanych]
udziela też porad emailowo (poleciła Monika)

Lecznica Oaza
[link widoczny dla zalogowanych] (poleciła Monika)

W razie potrzeby konsultacji usg: dr Marciński, Umińskiego 16A (Goclaw). Tel. (022) 671 40 00, (poleciła Monika)

W razie potrzeby konsultacji kardiologicznej: dr Bohdan Kurski, lecznica Elwet na al. Niepodleglosci, szczegóły na [link widoczny dla zalogowanych] Dr Kurski posiada specjalny sprzęt do badania bardzo małych zwierzątek (tzw. klatkę kardiologiczną) - podobno unikat w Polsce, (poleciła Monika)

Dr. wet. WOJCIECH BIELECKI, Lecznica dla Zwierząt, Warszawa, ul. Wiosenna 2, tel. 818-75-70 - przyjmuje tylko w piątki godz. 18.00-19.00
Oprócz tego przyjmuje w: Klinice Małych Zwierząt SGGW, ul. Nowoursynowska 159c (lub 166) (róg Ciszewskiego i Nowoursynowskiej) pn, sr, pt - 16-16.30 oraz w
Zoliborskiej Klinice Weterynaryjnej, Schroegera 72a, tel. 834-54-53 (w soboty rano), zapisy (doskonały lekarz, patrz historia wyleczania ropmacicza)

Lekarz weterynarii, Urszula Szewczyk , przyjmuje od pon. do pt., od 14.00 do 20.00., a w soboty od 9.00 do 14.00 , 02-930 Warszawa, ul.Sobieskiego 74/78 (patrz historia Petronelki )

Dr. wet. Wosko, Warszawa, ul Książęca, Tel. 842-40-02,

Całodobowa Lecznica dla Zwierząt, Warszawa (Imielin),
ul Kulczyńskiego 8a, Tel: 644 06 80

Lecznica dla Zwierząt, Warszawa (Ursynów),
ul Rosoła (róg Ciszewskiego)

Lecznica dla Zwierząt "Tiba", Warszawa ul. Janowskiego 50
Wrocław:

Wrocław, ul.Partyzantów 12, Tel.348 26 01,
czynne: pon.-piątek 16.30-20.00, sob.-niedz.12.00-16.00, (patrz historia o chomiczce Buni)

Dr. Zajączkowski, Wrocław, ul. Lipowa 12 (Krzyki), tel. 0606-838-300, mail [link widoczny dla zalogowanych] (patrz historia o chomiczce Beaty)

Dr. Anna Opyrchal, Wrocław Biskupin, ul. Noakowskiego 20, tel. 071 347-75-32, 0606 732-403, email: [link widoczny dla zalogowanych] (leczyła chomika z chorobą mokrego ogona)
Zabrze:

Zabrze-Mikulczyce, ul. Lipowa 10

Spis NIEPOLECANYCH dla gryzoni weterynarzy
Szczecin:

Janina i Roman Kazimierczak, Szczecin, ul. Chmielewskiego 17 (dzielnica Pomorzany, niepoleciła Hay-Lin)
Gdynia:

Gdynia Chylonia, ul. Kartuska (Kinia pisze: mój chomik wraz z antybiotykiem nie dostał lakcidu i umarł, królik po zastrzykach dostał okropnej wysypki - inny wet musiał go ratować)
Wrocław:

INTERWET na ul.Januszowickiej, Wrocław (niepoleciła Aganieszka, patrz Historia o zębach Cytrynka)

Spis polecanych sklepów zoologicznych
Warszawa:


Sklep Misiek, ul. Ząbkowska 3 (polecony przez Ewę od Maćka)


Sklep Kakadu, Carrefour Bemowo, ul. Powstańców Sląskich, Tel: 022/569 72 60 (polecony przez Ingę od Pusi i Buni)
Sklepy internetowe:


[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]
Inowrocław:


Sklep Skalar - ul. Królowej Jadwigi 42
Jaworzno:


Jaworzno, ul.Farna 6, [link widoczny dla zalogowanych]
Bojanowo:


Sklep zoologiczny, ul. Nocna (sklep z błękitnym dachem)
Bytom:


Carrefour Plejada, ul. Dolnośląska 25
Kraków:


Centrum handlowe M1, 31-58 Kraków, Zoo Natura (polecony przez Karola)
Lódz:


PPHU "Planeta Zoo", Katarzyna Król,90-418 Lódz, al. Kosciuszki 23/25, tel. /fax: 042 630-44-01, tel. kom. 0 509-588-882
Tarnów:


Sklep "Zoologia i wędkarstwo" C.H. "Max" I piętro ul.Szkotnik 1a
Wrocław:


Sklep zoologiczny KAKADU, Galeria Dominikańska, Pl. Dominikański 3,
50 -159 Wrocław,Tel.: 0048-71-3449510, Fax: 0048-71-3449529


Spis niepolecanych sklepów zoologicznych
Gdynia:

ul. Chylonska (koło wypożyczalni kaset wideo).(Kinia: 2 razy kupiłam tam pokarm z pleśnią, który oczywiście oddałam z powrotem. Poza tym właśnie z tego sklepu uciekł chomiczek którego znalazłam na ulicy i leczyłam przez ponad tydzień - niestety z negatywnym skutkiem. Tam zawsze śmierdzi, zwierzęta mają brudne akwaria i klatki, jest mało miejsca i są trzymane w malutkich pomieszczeniach.)
Grodzisk Mazowiecki:

ul. Armi Krajowej. Naprzeciwko Championa i obok Banku. (Chomol: Moja koleżanka kupiła tam królika który po 2 dniach zdechł. Potem koleżanka kupiła w tym sklepie syryjka i też zdechł po tygodniu. Syryjek miał tylko 4 cm! Jestem prawie pewna że były to chomiczki zbyt wcześnie wzięte od matki. Kupiłam tam dropsy warzywne dla Miska mojego chomika. Ale w dropsach były jaja robali i ich larwy. I Misio miał biegunkę.
Katowice:

Katowice, ul.Sowińskiego 3 (koło pralni).(Ziemniok: zawsze śmierdzi papierosami, pomyśleli że się nie znam na chomikach i zamiast roborka chcieli mi dac syryjka, żółwie zdychały w brudnej wodzie, myszy sie gryzły i zjadały, ogromny szczur był trzymany w klatce ok.20*20 cm, chomiki miały bardzo brudno).
Koło:

Połatynska Jadwiga. Sklep zoologiczno - wędkarski, Włocławska 3b (0-63) 272 29 57 (od adani: Kupiłam tam kiedyś syryjka z chorobą mokrego ogona. Mniemam, że cała gromadka, która wtedy mieli była chora. Zwierzaki były trzymane w wiadrze na zapleczu. Całe mokre i bardzo śmierdziały.)
Krakow:

Sklep nazywa się "ZOO Afryka" i mieści się w Galerii Krakowskiej w Krakowie. Nie dosyć, że jest tam bardzo drogo (te same produkty tych samych marek można kupić 30% taniej w kazdym innym zoologu), to jeszcze zwierzątka żyją w brudzie i ciasnocie. Koty dosłownie śpią na swoich odchodach, chomiczki nie zawsze mają bezposredni dostęp do wody, a klatki i akwaria są zdecydowanie za małe jak na liczbę zwierzatek, które w nich przebywają. Poza tym zdarzyło mi się kupić tam kołowrotek, który sporo mnie kosztował, więc uznałam, ze pewnie jest wysokiej jakości. Okazało się, ze mial zbyt ostre krawędzie szczebelków i moje maleństwo poraniło i potłukło sobie łapki. Poza tym jest jeszcze coś, a wlasciwie ktoś, kto wzbudza wiele zastrzezeń. Obsługa. Wydaje się, że sprzedający nie mają pojęcia o zwierzętach. Nie umieją fachowo doradzić akcesoriów i pokarmu dla zwierząt - wciskają ludziom te najdroższe. Zdecydowanie odradzam odwiedzanie tego sklepu. Nadesłała Misia.
Lublin:

real, ul. Parkowa.(!@sylwia@!: Tam chomiki są trzymane w wiadrze lub czasem po 10 chomików w małym terrarium zakrytym deską (mokrą!). Jak ostatnio tam byłam (o 10:30) to chomiki nie miały nic do jedzenia! Nawet miseczek tam nie było, a wody to też nie !! Chomiki miały sklejone futerko).
Warszawa:

przy szkole na Erazma nr. 344, (Agnieszka: kupiłam karme dla chomików Vitapol. Kiedy ją otworzłam, zobaczyłam białe larwy. Gdy często chodzę do tego sklepu, widzę że chomiki i inne gryzonie nie mają picia. Widze także, że chomiki liza szyby ich terrarium.

Lista często spotykanych pytań
Dlaczego mój chomik stale gryzie kraty ?

Gryzienie krat jest oznaką nudy i brakującej rozrywki. Przyczyną może być zbyt mała klatka i mało urozmaicone jej urządzenie, brak materialu do budowy gniazda, brak pojemnika do picia. Aby temu zapobiedz należy częściej zmnieniać coś w urządzeniu klatki i zapewnić chomikowi regularny wybieg

Jak nauczyć chomika załatwiania się w określonym miejscu ?
Można chomikowi wsadzić do klatki słoiczek i wsypać do środka trochę ściółki z moczem. Po jakims czasie zwierzątko powinno potraktować słoiczek jak swój kibelek, wystarczy go tylko codziennie wymyć a ściółka dłużej może pozostać niezmieniana.

Jak długo można zostawić chomika samego ?
Chomik może zostać sam 3 do 4 dni pod warunkiem, że zapewni mu się swieżą wodę, zapas ziaren i niepsujących się warzyw (np. marchewka, seler). W zimie trzeba mu zapewnić ciepły a w lecie chłodny kącik. UWAGA!!! W książce o chomikach autorstwa Beaty Kisiel podane jest, że chomik może zostać sam 2 tygodnie, co jest absolutną bzdurą i jest równoznaczne ze śmiercią chomika.

Czy można zabrać chomika w podróż ?
Chomika można zabrać w niezbyt długą podróż. Transportować należy go w klatce, do ktorej jest przyzwczajony. W czasie drogi należy strzedz go przed upałem i przeciągiem lub zimnem. Jeżeli jedziesz samochodem, najlepszym miejscem na klatkę jest tylne siedzenie. Klatkę należy czymś przymocować, aby zaoszczędzić chomikowi ciągłego "jeżdzenia w tą i z powrotem". W czasie drogi zostaw mu poidełko, aby mógł pić. Najlepiej kaltkę czymś przykryć, ale nie za szczelnie i w lecie wyłącznie lekką tkaniną. Po przybyciu na miejsce zostaw chomika 1 dzień w spokoju, aby odpoczął sobie po podróży.

Mój chomik ma ropiejace oko lub ranę nad okiem - co zrobić ?
Chomik ma infekcję oka i należy się z nim natychmiast udać do weterynarza, gdyż zagrożone jest życie chomika. Leczenie polega na zakraplaniu 3-4 razy dziennie do oka antybiotyku o nazwie Gentamicin 0,3% (tylko na receptę).

Moja samica urodziła tylko 1 młode i jest nadal gruba.
Pozostałe młode są najprawdopodobnie jeszcze w macicy - należy udać się jak najszybciej do weterynarza, żeby zrobił cesarskie cięcie. W przeciwnym wypadku płody zgniją w macicy i chomiczka umrze wskutek ogólnego zakażenia organizmu.

Czy mogę 2 chomiki trzymać razem ?
Jeżeli są to chomiki syryjskie muszą być hodowane pojedyńczo, w przeciwnym wypadku może dojść do krwawych kłótni. Chomiki dżungarskie można trzymać parami pod warunkiem, że jest to rodzeństwo z tego samego rzutu albo gdy połączyło się dwa chomiki w młodym wieku. Natomiast chomiki Roborowskiego należy trzymać razem (UWAGA !!! niektóre samce roborków bywają bardzo agresywne wobec innych samców - takiego osobnika można trzymać tylko z samicą albo oddzielnie).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ola :)
Gównojad



Dołączył: 15 Kwi 2008
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Śro 16:42, 16 Kwi 2008    Temat postu:

słodziaki Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
agatella32
Administrator



Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 189
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Śro 21:57, 16 Kwi 2008    Temat postu:

no pewnie ze slodziaki ! Very HappyVery Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Magda
Administrator



Dołączył: 13 Kwi 2008
Posty: 169
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Czw 13:03, 17 Kwi 2008    Temat postu:

RASY xDD

Chomik syryjski (łac. Mesocricetus auratus) jest najbardziej znanym gatunkiem chomika. Jego historia jako zwierzęcia domowego i laboratoryjnego jest jedyna w swoim rodzaju. Pierwszy egzemplarz został złowiony w roku 1839 przez brytyjskiego zoologa George Waterhouse w pobliżu miasta Aleppo w Syrii i wystawiony na pokaz w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Została mu też nadana nazwa łacińska cricetus auratus, czyli chomik złocisty.
Prawie sto lat pózniej, w 1930 roku, profesor Aharoni z Jeruzalem zorganizował wyprawę na pustynię syryjską w celu złowienia następnych egzemplarzy. Przedsięwzięcie zostało uwieńczone sukcesem: złowiono samicę z 12 młodymi. Tylko trzy zdołały przeżyć transport do Instytutu Zoologicznego w Jerusalem. Rozmnożyły się tak szybko, że pod koniec 1930 znajdowało się tam już 300 chomików. Wtedy też nadano im ich obecną łacińską nazwę: mesocricetus auratus, czyli chomik złocisty średni (w odróżnieniu od większego chomika europejskiego i mniejszych chomików karłowatych). Ponieważ zwierzęta tak szybko się rozmnażają i są stosunkowo łatwe do utrzymania, używano je i używa się jako zwierzęta doświadczalne.
Dopiero w roku 1945 zaczęto je trzymać jako zwierzęta domowe. Wszystkie obecne chomiki syryjskie żyjące w niewoli wywodzą się od 3 chomików złowionych przez profesora Aharoni!
Długość ciała chomika syryjskiego wynosi około 15 cm, ciężar ciała 130 - 150 g, grzbiet jest złocisty lub brązowozłocisty, spód biały, zawsze jaśniejszy od grzbietu. W wyniku hodowli uzyskano odmiany odbiegające ubarwieniem od typowego chomika syryjskiego (np. szare lub beżowe) lub wielobarwne.
Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 7 - 8 razy w roku),
toteż płodność tego gatunku jest bardzo wysoka. Samica po 16-dniowej
ciąży wydaje na świat od 6 do 12 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy.
Chomik syryjski żyje w niewoli od 2 do 3 lat.
*

temperatura ciała w rektum: 36,3-37,5°C (zależnie od pory dnia)
*

tętno: 380-412/min.
*

dojrzałość płciowa: 6-8 tygodni
*

wiek najwcześniejszego pokrycia samicy: 28 dni
*

cykl rujowy: 4-5 dni
*

długość ciąży: 16-17 dni
*

średnia wielkość miotu: 6-8 młodych
*

waga przy urodzeniu: 2-2,5 g
*

odklejanie się małżowin usznych: 4-5 dni
*

otwieranie oczu: 10-12 dzień
*

spożywanie stałego pokarmu: 10 dzień
*

odsadzanie od matki: 21 dzień
*

średnia długość życia: 1,5-2 lata
*

masa ciała: 130-180 g
*

długość ciała: ok.150 mm
*

długość ogona: ok. 10-15 mm

Chomik dżungarski (łac. Phodopus sungorus) należy podobnie jak chiński do chomików karłowatych. Jest bardzo żywy, nerwowy i dużo trudniej się oswaja. W przeciwieństwie do chomika syryjskiego, chomiki dżungarskie są towarzyskie i można je trzymać razem, pod warunkiem, że chomiki pochodzą z jednego miotu i nigdy nie były rozłączone. Znakiem rozpoznawczym przynależności do grupy jest zapach. Chomiki należące do innej grupy są zaciekle zwalczane.
Długość ciała chomika dżungarskiego wynosi 9 cm (chiński 11 cm), ciężar ciała 30-40 g, Grzbiet jest jasnopopielaty z ciemniejszą pręgą na szczycie, uszy i pyszczek podkreślone ciemną obwódką, spód zawsze jaśniejszy od grzbietu.
Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 3 do 7 razy w roku), toteż płodność tego gatunku jest stosunkowo wysoka. Samica po 21-dniowej ciąży rodzi przeciętnie od 4 do 7 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy.
Chomik dżungarski żyje w niewoli od 2 do 3 lat.
homik dżungarski, podobnie jak chomik chiński, ma na grzbiecie pręgę. Kształt jego ciała jest jednak wyraˇnie odmienny - bardziej zaokrąglony. Jego króciutki ogonek i małe łapki są prawie niewidoczne. Porusza się po ziemi jak nakręcana mysz-zabawka. Latem kolor futerka dżungara jest na grzbiecie szary, na brzuchu biały . W zimie futerko na grzbiecie jest o wiele jaśniejsze, zaś u osobników trzymanych w niskiej temperaturze - prawie śnieżnobiałe. W warunkach pokojowych sierść zwierzęcia utrzymuje stale szary odcień. Jedynie na bokach ciała miewa kilka białych plamek. Na wolności chomik ten zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej, a w poszukiwaniu pożywienia wędruje na obrzeża lasów . Nie zapada w sen zimowy i wykazuje dużą aktywność przez cały rok. Chomik dżungarski jest bardzo przyjazny; nie jest agresywny i rzadko kiedy zdarzyło się, że przedstawiciel tej rasy zaatakował swego opiekuna. Chomiki dżungarskie dobrze czują się żyjąc w grupach (przypomnienie autorki strony; mogą wtedy w krótkim czasie powielić się do setki), muszą jednak w młodości przyzwyczaić się do siebie. Oczywiście i wsród nich zdarzają się kłótnie przebiegające z głośnym jazgotem, jednak do krwawych walk raczej nie dochodzi. Chomiki dżungarskie jak i inne chomiki lubią pokarm urozmaicony. W każdym sklepie zoologicznym można kupić gotowy pokarm dla chomików, lecz spożądzając własną mieszankę warto dodać pokarm dla papużek falistych oraz kolby prosa - chomiki dżungarskie bardzo je lubią. Chomiki dżungarskie bardzo lubią się wspinać - warto trzymać je w klatkach, nie akwariach, ponieważ daje to możliwość wspinania.

Chomik Campbella (Phodopus sungorus campbelli) zwany też czasami w Polsce mandżurkiem (patrz wyniki konkursu o chomiku mandżurskim), to wschodni kuzyn chomika dżungarskiego. Żyje na stepach i terenach półpustynnych. Piaskowy odcień jego futerka jest przystosowany do otoczenia. Również on ma czarną pręgę na grzbiecie, ale na jego futerku brak bocznych plam. W zimie odcień jego umaszczenia nie zmienia się. Chomiki Campbella często pojawiają się w odmianie albinotycznej, tj. białej z czerwonymi oczami, ale zdarzają się również osobniki żółte z czerwonymi oczami (argente). Jeżeli chodzi o oswajanie to tylko samce chomików Campbella łatwo się oswajają i dają traktować jak chomiki dżungarskie. Jednak zawsze pozostaje w nich skłonność do agresji i czupurności. Samice Campbella natomiast zawsze są konfliktowe i często gryzą swego opiekuna. Tak więc najlepiej jest ograniczyć kontakt z tymi chomikami do obserwowania ich biologii. Ponieważ trzyma się je w parach, można śledzić ich interesujące zachowania, wzajemne stosunki, życie rodzinne itd

Chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii) jest najmniejszym przedstawicielem chomików karłowatych i wszystkich znanych ras chomików. Ma zaledwie 5 cm długości, jest więc wielkości 2-tygodniowego chomika syryjskiego. Jego futerko ma barwę piaskową, z lekko czerwonawym odcieniem w lecie i szarym w zimie. Brzuch, łapki i pyszczek są białe. Nie ma pręgi na grzbiecie ani bocznych plam. Porusza się podobnie jak chomik dżungarski, lecz jest bardziej zwinny, ma wiekszy temperament, czasami bywa bardzo nerwowy. Z chomików trzymanych w domu najmniej chyba nadaje się do głaskania, lecz obserwowanie go to duża przyjemność. Na wolności jest przystosowany do życia na piaszczystych pustyniach Azji Srodkowej , gdzie jego piaskowe futerko stanowi doskonały kamuflaż, a duża sprawność ruchowa i szybkość ułatwiają mu ucieczkę przed wrogami na terenach nieosłonietych. Nie kopie rozbudowanego systemu nor, jak robią to jego kuzyni. Wygrzebuje sobie wąski otwór w wydmie i tuż za nim buduje swą sypialnię. Chomik Roborowskieg ze względu na swój niespokojny temperament i kruchą budowę ciała nie nadaje się do głaskania ani do trzymania na rękach, można go jednak obserwować i od czasu do czasu leciutko go pogłaskać w jego klatce.
UWAGA !!! niektóre samce bywają agresywne wobec innych samców - takiego osobnika można trzymać tylko z samicą albo oddzielnie (patrz historia o Kudłatym, Orzeszku i Pędzelku).
Długość ciaży w dniach: 19-22
Ilość młodych w miocie: 1 - 7
Srodowisko: pustynne obszary, żyje w małych grupach
Długość ciała: 4-5 cm
Waga: 20 - 25 g
Pożywienie: nasiona, owady
Wiek: max. 2 lata
Akwarium dla chomików Roborowskiego powinno być bardzo duże. One są bardzo ruchliwe, uwielbiają biegać i robią to bardzo szybko. Akwarium powinno być wyścielone trocinami. Siano może być dla nich męczace, bo mogą się w nim zaplątywać. Karmię je pokarmem "Koliberek" dla chomika, ktory uwielbiają. Najbardziej lubią z niego kukurydzę. Bardzo lubią jabłka oraz sery ale tych ostatnich nie należy im podawać za często oraz marchewkę. Ostatnio zmieniłem akwarium na klatkę, ale musi być to klatka dla myszy. Radzę nie kupować klatek jednopoziomowych, są one najbardziej ruchliwymi chomikami i muszą się wybiegać. Osobiscie doradzam klatkę zaokrągloną u góry z dwoma poziomami i dwoma wejściami. Na parterze należy postawić domek, najlepiej plastikowy, bo drewniany zjedzą w miesiąc, miseczkę na jedzenie i miseczkę na wodę. Miseczka jest lepsza od pojemników, które często są wadliwe (wada polega na tym, że kulka nie dochodzi do konca i chomik nie może z niego pić). Wodę w miseczce trzeba często wymieniać, bo się brudzi.

Chiński chomik pręgowany - dochodzi do 11 cm długości, jest więc mniejszy od chomika syryjskiego. Jednak cała sylwetka i sposób poruszania się są u obu kuzynów podobne. Cechą różniącą jet czarna długa pręga, biegnąca wzdłóż grzbietu. Gatunek ten zamieszkuje różne środowiska, wystrzega się jednak piaskowych pustyń, wysokich gór i wilgotnych podłoży. Chomik chiński posiada długi, nieowłosiony ogon, który wskazuje na jego pokrewieństwo z nornikiem. Chiński chomik pręgowany przystosowuje się łatwo do otoczenia i oswaja, a jego zaletą jest to, ze bywa aktywny w godzinach dziennych. Jednak ze względu na kruchość budowy i małe rozmiary może łatwo doznać obrażeń podczas nieostrożnego obchodzenia się z nim. Nadaje się więc bardziej dla osob, mających duże wyczucie w obchodzeniu się z małymi zwierzętami. Chomik ten potrafi się wspinać i bezpiecznie schodzić na dół z pewnej wysokości. Ryzyko, że spadnie ze stołu lub z dłoni opiekuna, jest mniejsze niż w przypadku innych chomików karłowatych. Chomiki dżungarskie, Roborowskiego i Campbella prowadzą na wolności typowo naziemny tryb zycia, nie mają więc wyczucia wysokości, tak jak chomik chiński.
Długość ciąży w dniach: 20-22
Przeciętna wielkość miotu: 4-7
Długość ciała: 10-12 cm
Waga: 38-46 g
Osiągalny wiek: max. 2-3 lata

homik europejski (łac. Cricetus cricetus) jest największym z 14 gatunków. Odżywia się głównie zbożem. Pokarm najpierw gromadzi w torbach policzkowych
a potem zanosi do nory. Na jesieni gromadzi ogromne zapasy, które konsumuje w przerwach między snem zimowym. Zaciekle broni swojej spiżarni. Chomiki są samotnikami. Przedstawiciele obu płci żyją w oddzielnych terytoriach. Jedynie w okresie rui zamieszkują razem.
Chomik europejski stał się symbolem zapobiegliwośći, gdyż w niektórych norach znaleziono aż do 60 kg. zboża. Obecnie z powodu uprzemysłowienia rolnictwa (kombajny zbierają zboże bardzo dokładnie, niewiele zostawiając na polach) nie jest w stanie zgromadzić potrzebnych mu do przetrwania zimy 4 kg. Chomiki jedzą też owady, ślimaki, dżdżownice, żaby i jaszczurki, którymi odżywiają się głównie w lecie.
Samiec potrafi osiagnać wielkość dużej swinki morskiej, samice są nieco mniejsze (przeciętna wielkość 25 cm). Umaszczenie na grzbiecie złocisto-brązowe, brzuch czarny.
W lecie głębokość nory sięga 60 cm, w zimie dochodzi do 2 m. Podziemne tunele mają do 10 m długości. Królestwo chomika składa się z sypialni, spiżarni oraz ślepych zaułków, które służą jako toalety. Naturalnym wrogiem chomika są ptaki drapieżne, lis i borsuk. W obliczu niebezpieczeństwa chomik ucieka do nory za pomoca jednego z wielu założonych w tym celu pionowych wejść.
Chomik europejski nigdy nie został udomowiony. Wręcz przeciwnie rolnicy widzieli w nim zawsze wroga i bezwzględnie prześladowali. Obecnie chomik europejski należy do gatunków zagrożonych wymarciem i został umieszczony na liście zwierząt chronionych.

Potem wklejej jeszcze zdjecia Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.zwieeerzaki.fora.pl Strona Główna -> gryzonie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin